Lezzetli Koyun sütünden üretilip küçükbaş hayvan postuna basılan tescilli Erzincan tulum peyniri, birçok şehre gönderiliyor. Erzincan’da koyun sütünden üretilip küçükbaş hayvan postuna basılan tescilli tulum peyniri, büyük şehirler başta olmak üzere yurt içinde birçok kente gönderiliyor.

Yüksek Rakımlı Yaylalardan Gelen Doğal Lezzet

Munzur, Çimen, Çayırlı, Tercan ve Kemah Oluk gibi yüksek rakımlı yaylalarda yetiştirilen koyunların sütünden yapılan tulum peyniri, küçükbaş hayvan postu, plastik bidon ve vakumlu ambalajlara doldurularak satışa sunuluyor.

Kaliteli Süt

Üretiminde kullanılan süt, maya ve tuzdan tadını alan tulum peyniri, kendine has tadıyla vatandaşlarca tercih ediliyor.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) Türk Patent Enstitüsüne 2000 yılında yaptığı başvuru sonucu “coğrafi işaret tescil belgesi” alınan Erzincan tulum peyniri, yöredeki üretici firmalarca İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehre gönderiliyor.

Kentte yıllık 4 bin ton Erzincan tulum peyniri üretildiğini belirterek, “Amacımız, sayılı lezzetler arasında olan Erzincan tulum peynirimizin piyasada daha iyi yerlere gelmesini sağlamak. Özellikle Erzincan’da 7 bin kişiye istihdam sağlayan tulum peynirimizin ekonomik girdilerini daha yüksek seviyelere taşımayı planlıyoruz” diye konuştu.

Erzincan tulum peynirinin Avrupa standartlarına uygun tesislerde, hijyenik bir ortamda üretildiği ve peynirin orijinal tuluma basılı şekilde piyasaya sürüldüğü belirtildi.

Peynirin pazarlanması için yaptıkları çalışmalara değinerek, “Tulum peynirinin gelişimi, pazarlaması ve piyasada iyi bir yer edinmesi açısından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve Erzincan Valiliğimizle çok önemli çalışmalar yapıp üreticimizin önünü açmayı planlıyoruz” dedi.

Erzincan tulum peyniri

Erzincan tulum peyniri üreticisi Sinan Topal ise peynirin yapıldığı sütler yöredeki yaylalardan, toplanıp mayalandığını belirterek, “Ürünlerin belirli bir zaman sonra tuzlanması ve ezmesi yapılır, tesisimize gelir. Deri, tulum peynirinin orijinal muhafazasıdır. Peynir, deriler ve bidonlara basıldıktan sonra soğuk hava depolarına konur. Depolarda 20 gün ila 30 gün arasında dinlendirilen peynir, daha sonra satışa sunulur” şeklinde konuştu.

Menü